Atatürk www.turkishvision.com
Home | Kontakt | Anmelden EnglishEnglish | TürkçeTürkçe | DeutschDeutsch
Home
Schreiben Sie Ihre Meinung hier >>>
Blogs
Aktuell
Anmelden
Registrierung
Passwort anfordern
Seite empfehlen
Kontakt
Email
Über uns
Suche
Saturday, 24. March 2018
Aktuell

27.04.2012 2301
Bağış: Türkiye, AB tarafından vize uygulanan tek aday ülke

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış,Avusturya'nın Der Standart Gazetesi'nde yayımlanan makalesinde, Türkiye'nin vatandaşlarına AB tarafından vize uygulanan tek aday ülke olduğunu belirtti.

ABHaber Bağış'ın makalesini yayımlıyor:

Egemen BaĞIŞ
Avrupa birliği bakanı ve başmüzakereci

Der standard
26.04.2012

AB’nin Vize Düzenlemesine Karşı

Avrupa Birliği’nde Türkiye’ye karşı uygulanan vize zorunluluğunun kaldırılması neden bu kadar gecikmiştir: Brüksel’de Avrupa Birliği İçişleri Bakanının bugünkü görüşmesi dolayısıyla Ankara’nın bakış açısı ile ilgili açıklamalar
Kısa süre önce Türkiye Avrupa Birliği üyeliğine aday olmuştur. Batıdaki Balkan ülkeleri için 2009 ve 2010 yılından itibaren vize uygulaması kaldırıldığından beri vatandaşlarının halen vize almak zorunda olduğu tek aday ülke. Avrupa Birliği’ne katılmak için ne bir ilgi ne de bir beklentisi olan uzaktaki üçüncü ülkeler bile Schengen vizesi -istisnai kurallarından faydalanmaktadırlar.
Türk vatandaşlarının maruz bırakıldığı vize hükümleri uygulamada çok masraflı ve yorucu bir prosedür ortaya çıkarmaktadır. Ve ayrıca – olumlu sonuçlamalarda bile – yakışık olmayan davranışlardan rahatsızlık duymaktadırlar. Avrupa Birliği ülkelerinin bu tür davranış ve politikası çifte standart olarak algılanmakta ve Avrupa Birliğine karşı olan yabancılaşma duygusunu güçlendirmektedir.

Türkiye tabii ki uzun yıllara dayanan ilişkiler ve ortaklık anlaşmalarından kaynaklanan muhtelif yasal haklardan faydalanmaktadır ve Ankara Anlaşmasına göre de Gümrük Birliği üyesidir. Bu haklar Avrupa Adalet Divanı ve de üye ülkelerin ulusal mahkemeleri tarafından tanınmıştır.

Son on yılda Türkiye istikrarlı ve dinamik bir büyüme kat etmiş olup, iyi işleyen demokratik bir yapı göstermiştir. Türkiye parlak ekonomisi ve artan dış ticaret hacmi sayesinde güncel küresel ekonomik krize karşı verilen savaşta bölgesel olarak anahtar ülke durumundadır. Artan olumlu ekonomik görüntü ve siyasi istikrar sayesinde giderek artan sayıda Türk vatandaşı on yıllar boyunca refah seviyelerine katkıda bulundukları Avrupa ülkelerinden kendi vatandaşlarına dönüş yapmaktadır.
Diğer taraftan Avrupa ülkeleri ağır bir ekonomik krizle karşı karşıya kalmıştır. Eğer bu küçük düşürücü vize uygulamaları kaldırılırsa, bu ülkeler giderek artan Türk ziyaretçi trafiğinden hem ekonomik hem de sosyal bakımdan faydalanma şansını yakalayacaktır.

Katılım müzakereleri ile ilgili olarak zor zamanlar geçiriyoruz. Vize konusu tam da somut adımlar atmamız gereken ağırlık noktalarından birisidir. Bu, müzakereleri sürdürebilmek için tüm taraflar açısından güven oluşumu bakımından önemli bir noktadır. Vize uygulamasının kaldırılması, Türkiye’de katılımla ilgili genel kanı ve ilgiyi bu zor zamanlarda ayakta tutabilmek için bir zorunluluktur.

Türkiye kendi vatandaşları için vizesiz seyahat koşulunu hak etmiş durumdadır. Vize başvurularının açıkça kolaylaştırılması dünya çapındaki bir karşılaştırmada kolayca kavranabilen geçici bir iyi niyet girişimi olarak dikkate alınmalıdır. Bu bağlamda, katılım müzakerelerini çabuklaştırması gereken Avrupa Komisyonu’nun vize prosedürlerine ilişkin düzenleme hakkındaki önerileri de Avrupa Birliği ve onun üye ilkelerinin hukuki esasları ve yükümlülüklerine dayanmaktadır.

Türkiye bu hedefe tüm yükümlülükleri ile birlikte ulaşabilmek için Avrupa Birliği içinde vizesiz seyahat edebilmenin sağlanmasında gerekli olan koşulların yerine getirilmesini sağlamak için gerekli önlemleri yürürlüğe koymuştur – ayrıca Entegre Sınır Yönetimi sisteminin uygulanması için hazırlıklar veya biyometrik pasaport verilmesi koşulları yerine getirilmiştir. Avrupa Birliği ile yapılan yeni kayıt anlaşmaları hakkındaki müzakereler son on yılda detaylı olarak anlatılan hükümlerle tamamlanmıştır.

Türkiye anlaşmayı henüz imzalamamıştır. Bu gecikmenin sebebi şimdiye kadar Avrupa Komisyonu’nu Türk vatandaşlarının vize muafiyeti konusundaki diyaloga izin vermeyi ertelemiş olan Avrupa Konseyi’nin tutumudur. Bu yetki verilince Türkiye geri kabul anlaşmasına muvafakat verecektir. Bu bağlamda, Avrupa Birliği ve üye ülkelerden en sonunda doğru ve mantıklı adımı atmalarını ve serbest dolaşım hakkındaki müzakereyi gecikmeden ele almalarını bekliyoruz. Avrupa Birliği projeler yoluyla katılım çalışmaları için hatırı sayılır meblağlar temin etmektedir. Buna rağmen, engel çıkarma ve hatta serbest dolaşım hakkına karşı dikenli tel çekme durumuna devam etmektedir. Bu engeller, Türk vatandaşlarının kafalarında ve kalplerinde Avrupa Birliği’ne karşı her geçen gün psikolojik duvarlar örmektedir.

Kaynak: www.abhaber.com ... »

24.04.2012 2300
'Avrupa'da Müslümanlara ayrımcılık yapılıyor'

Uluslararası Af Örgütü’ne göre, Avrupa, özellikle eğitim ve iş hayatında inançlarını saklamayan Müslümanlara ayrımcılık yapıyor.

Örgütün yayınladığı yeni raporunda, başörtüsü ve peçe yasağını uygulayan ülkeler eleştiriliyor. Uluslararası Af Örgütü, Avrupalı hükümetlerin Müslümanlara karşı ayrımcılığı körükleyen önyargılarla daha fazla mücadele etmeleri gerektiğini belirtti.

Örgütün bu tesbiti, "Tercih ve önyargı: Avrupa'da Müslümanlara yönelik ayrımcılık" adlı yeni raporunda yer alıyor.

Raporda, Belçika, Fransa, Hollanda, İspanya ve İsviçre mercek altına alınmış.

Uluslararası Af Örgütü, Müslümanlara yönelik ayrımcılığın özellikle eğitim ve iş hayatında görüldüğüne işaret ediyor.

MÜSLÜMANLAR İŞ BULMAKTA ZORLANIYOR

"Başörtüsü gibi geleneksel kıyafetler giydikler için Müslüman kadınlara iş verilmiyor. Müslüman kızların düzenli olarak sınıflara katılımları engelleniyor" denilen raporda, erkeklerin de İslamla bağdaştırılan sakalları nedeniyle işten çıkarıldıkları kaydediliyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün raporda, Avrupalı siyasi partilerle kamu görevlilerinin, Müslümanlara yönelik önyargıları kırmak için yeterince çaba sarfetmediklerine dikkat çekiliyor.

Dini ve kültürel simgeler takmanın ve giymenin ifade özgürlüğünün bir parçası olduğu kaydedilirken, bu haklardan tüm inançların yararlanması gerektiği dile getiriliyor.

Uluslararası Af Örgütü, pek çok Avrupa ülkesinde görünür olmadıkları sürece Müslümanlar'ın sorun olmadığı görüşünün yaygın olduğuna işaret ediyor.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com ... »

24.04.2012 2299
İtalyan Senatosu Başkan Vekili Emma Bonino: Türkiye’ye ihanet ettik

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğinin en önemli savunucuları arasında yer alan İtalyan Senatosu Başkan Vekili Emma Bonino “AB – Türkiye ilişkilerinde yaşanan tıkanma kaderin sonucu değil. Avrupa olarak iç gündeme bağlı kısa vadeli vizyon ve yanlış hesaplar sonucunda Türkiye’ye karşı yükümlülüklerimize ihanet ettik” dedi.

İTALYAN Senatosu Başkan Vekili Emma Bonino, uzun yıllardır Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğinin en önemli savunucuları arasında yer alıyor. İtalyan Radikal Partili Bonino, 80’li yıllardan itibaren üç dönem Avrupa Parlamentosu milletvekilliği, Avrupa Komisyon üyeliği ve İtalya’nın AB Politikaları Bakanı olarak görev yaptı. Bonino sadece Türkiye’yi değil Arap dünyasını da yakından tanıyan bir politikacı. 2000’lerin başında Arapça öğrenmek için bir süre Kahire’de yaşayan Emma Bonino, bugünlerin gelişini o günlerden itibaren adım adım izlemiş. Ülkesinin insan hakları ve demokrasi konularındaki çifte standartlarını yüksek sesle eleştirmesiyle meşhur Bonino, sadece İtalya’yı yönetenlere değil bütün Avrupalı liderlere kızgın. Roma’daki ofisinde Hürriyet’e konuşan Bonino, ‘dost acı söyler’ diyerek Türkiye’ye de mesajlar gönderdi.

Trajik bir hata yaptık

“Türkiye konusunda trajik bir hata yaptık. Bugün AB -Türkiye ilişkilerinde yaşanan tıkanma kaderin sonucu değil. Avrupa olarak iç gündeme bağlı kısa vadeli vizyon ve yanlış hesaplar sonucunda Türkiye’ye karşı yükümlülüklerimize ihanet ettik. Müzakereler çıkmaza girince de elbette Türkiye oturup beklemek yerine kendi bölgesinde özerk bir takım dış politika arayışlarına girdi.

Arap Baharı patladığında Avrupa ne hazırdı ne de bu konuda heyecanlandı. Hatta Avrupa’nın egemen güçleri buna olabildiğince direnmeye çalıştı. Mesela bizim Dışişleri Bakanı Frattini son dakikaya kadar Kaddafi’yi savundu. Ama sonra da bir anda bugün Mali’de olumsuz sonuçlarını yaşadığımız Libya’ya yönelik askeri operasyonun taraftarı oluverdi. Bütün bunlar olurken Türkiye, Avrupa’dan farklı bir çizgi izliyordu. Komşularla sıfır sorun politikası Avrupa’da bir tedirginliğe neden olmuştu bile. Avrupa’nın kendi ülkelerindeki diktatörlerle uzun zamandır süren ve feda etmek istemediği ilişkilerinden bıkan Arap halkları bir model ya da en azından bir örnek olarak Türkiye’ye döndüler. El Cezire gibi kanallar sayesinde şu soru akıllarına düştü; Türkiye de Müslüman ama nasıl oluyor da liderlerini sandıkta seçiyorlar? Sorgulamaya başladılar. Düşünsenize 11 Eylül’den sonra Osama Bin Ladin posterlerinin taşındığı Arap sokaklarında on yıl sonra Erdoğan posterleri taşınmaya başladı. Sadece bu bile çok önemli bir değişim.

Rock’n roll tek başına yapılır

Avrupalı liderler müzakereleri engellemeye devam ettikçe Türkiye içinde demokrasinin gelişmesine köstek oluyorlar. Tango yapmak için iki kişi gerekir. Ama ne yazık ki biz Türkiye ile tangoya başladıktan kısa süre sonra bazı Avrupalı liderler rock’n roll yapmaya karar verdi. Rock’n roll tek başına yapılır. Oysa biz tango için yola çıkmıştık. Avrupa tarafı dansın türünü değiştirmeye çalışıyor.

Polonyalı muslukçu gelmedi

Siyasetin kamuoyu algısı üzerindeki gücünü görmezden gelemeyiz. 2004’te Fransa ve Hollanda Avrupa anayasasına karşı çıkarken ‘Polonyalı muslukçular her yanı saracak’ söylemini kullandı. Ha bu arada, o muslukçu nedense 8 yıl oldu hiç ortaya çıkmadı. Şahsen İtalya’ya gelmelerini çok isterdim ama onlar ülkelerinde kaldılar ve ülkelerinin yılda yüzde 5 büyümesini sağladılar. Bugün de Türkiye ve genişleme karşıtı bir söylem hakim. Ne yazık ki halklar bundan etkileniyor. Yani siyasetçiler bir anda ‘Aslında Avrupa’nın genişlemesi lazım’ deyip sayfayı hop diye çeviremez. Çünkü populist söylemler toplumda derin izler bırakıyor.”

Türk siyasetçi kendine güveni abartmasın

“BÜTÜN bunlar ülkenizde hiç sorun yok demek değil. Bir ülkede demokrasiyi güçlendirecek olan güçlü bir muhalefettir. Ancak bu sayede kontrol ve denge mekanizmaları işler. Ancak ne yazık ki bazen benim ülkem İtalya’da da Türkiye’de de hükümetler aşırı bir kendine güven içinde herşeyi en doğru kendilerinin bildiğine inanmaya başlıyor. Türkiye’de bu sebepten kaynaklı bazı kaygı veren işaretler olduğunu söylemem lazım. Oysa siyasetten daha kırılgan birşey yok. Bakın üç ayda İtalya’da Berlusconi’nin izi bile kalmadı, nerede olduğunu dahi bilmiyoruz. Türkiye’deki dostlarıma gücün sorumlulukla birlikte geldiğini hatırlatmak isterim.”

Kaynak: www.abhaber.com ... »

19.04.2012 2298
Islam-Debatte - "Volker Kauders Ausfälle sind kaum zu ertragen"

Eine muslimische Schülerin, die Kopftuch trägt, in Gelsenkirchen. © DAPD
Nach seiner Aussage, der Islam gehöre nicht zu Deutschland, muss Unionsfraktionschef Kauder viel Kritik einstecken. SPD-Fraktionsgeschäftsführer Oppermann nennt ihn den "letzten Kreuzritter".

Unionsfraktionschef Volker Kauder hat eine neue Debatte über die Rolle des Islam in Deutschland entfacht – und muss dafür viel Kritik einstecken. "Der Islam ist nicht Teil unserer Tradition und Identität in Deutschland und gehört somit nicht zu Deutschland", sagte der CDU-Politiker.

Kauder äußerte sich kurz vor der Sitzung der Deutschen Islamkonferenz, einem Gesprächsforum zwischen dem Staat und den in Deutschland lebenden Muslimen. Der CDU-Politiker widersprach mit seiner Aussage dem früheren Bundespräsidenten Christian Wulff, der den Islam als Teil Deutschlands bezeichnet hatte. Kauder betonte gleichwohl. "Muslime gehören aber sehr wohl zu Deutschland. Sie genießen selbstverständlich als Staatsbürger die vollen Rechte, ganz klar".

"Befremdliches Gesellschaftsbild"

Der Vorsitzende der Türkischen Gemeinde in Deutschland, Kenan Kolat, sagte über Kauders Äußerung: "Jeder darf Schwachsinn erzählen in diesem Land. In der Demokratie ist das möglich." Kauder müsse wohl noch vieles nachlesen, was die Bundespräsidenten Wulff und Joachim Gauck zum Islam in Deutschland gesagt hätten.

SPD-Fraktionsgeschäftsführer Thomas Oppermann bezeichnete Kauder als "letzten Kreuzritter der Union". Der CDU-Politiker sorge damit für eine "Abwertung und Ausgrenzung aller Muslime in Deutschland" und lege überdies einen Sprengsatz in die Islamkonferenz. Diese könne nur Erfolg haben, wenn die modernen und weltoffenen Muslime in Deutschland gestärkt werden.

Der Grünen-Vorsitzende Cem Özdemir bezeichnete es als "absurd", zu behaupten, Muslime gehörten zu Deutschland, der Islam aber nicht. "Volker Kauder macht einen auf Kulturkampf, um dem gebeutelten konservativen Teil der Union zu signalisieren: Wir haben euch nicht vergessen." Das Gesellschaftsbild des CDU-Politikers sei befremdlich.

Der Islam sei in der Vergangenheit nicht Teil der Tradition und Identität des Landes gewesen, "inzwischen ist er es aber", betonte Özdemir. Er fügte hinzu: "Vermutlich denkt Herr Kauder auch, die Frauenbewegung gehöre nicht zu Deutschland, Frauen aber schon."

Quelle: www.welt.de ... »

19.04.2012 2297
Türkischer Student schreibt Anti-Sarrazin-Pamphlet

"Egal ob ihr die Türkei mögt oder nicht, ob ihr uns in der EU haben wollt oder nicht – der türkische Einfluss in Europa wird steigen", widerspricht Inan Türkman (r.) Thilo Sarrazin. "Denn wir sind jünger, hungriger und zahlenmäßig überlegen". © pa/dpa/Verlag
"Wir sind hungrig": Inan Türkmen ist Student in Wien und hat ein Wut-Buch gegen Thilo Sarrazins Thesen geschrieben: Nicht die Türken ruinierten Mitteleuropa, sondern sie zögen gerade an ihm vorbei.

Die Zielrichtung ist klar, das zeigt das provokante Buchcover: Halbmond und Stern in rot-weiß, wie die türkische Flagge. Darunter: „Wir kommen“. „Wir“ sind in diesem Fall die Türken – in Deutschland, Österreich und der Türkei. Als Antwort auf Thilo Sarrazin und die gefühlte gesellschaftliche Ablehnung bezeichnet der 25-jährige Inan Türkmen, Student der Internationalen Betriebswirtschaft an der Universität Wien, sein Buch. „Ich habe mir die Wut von der Seele geschrieben“, sagt er.

Türkmens Ausführungen sorgten in Österreich schnell für Aufsehen: Türken und türkischstämmige Menschen ziehen Europa, Deutschland oder Österreich nicht hinab in Unbildung und Islamismus, wie Sarrazin es in seinem Bestseller „Deutschland schafft sich ab“ von 2010 anklingen lassen habe. Stattdessen wachse die Türkei zu einer gewichtigen Wirtschaftsmacht heran, und die neue Generation der Einwanderer werde für die deutsche Mittelschicht zu einer ernsten Konkurrenz.

"Das China Europas"

Die Begründungen liefert Türkmen in den Kapitelüberschriften: „Wir sind mehr“, „Wir sind jünger“, „Wir sind hungriger“ und „Wir sind stärker“. Seine Antwort auf die ängstliche Frage einer österreichischen Freundin, ob das die dritte Türkenbelagerung Wiens sei: „Wenn Du unter Türkenbelagerung verstehst, dass sich die Türken in Europa durchsetzen, dann ist es genau das.“

Die Angst sei aber unbegründet. Von dem Trend, so Türkmen, würden beide Seiten profitieren. Kulturen würden sich vermischen, die Wirtschaft in Mitteleuropa an Dynamik gewinnen. „Die Türkei ist das China Europas“, zitiert er den „Economist“. Der türkische Nachwuchs suche den Erfolg, meint Türkmen.

Mitte der 1980er-Jahre kamen seine Eltern nach Österreich. Es waren typische Gastarbeiterkarrieren: Der Vater arbeitete als Schweißer, die Mutter als Reinigungskraft. In Linz wurde Inan geboren. Über seinen Vater, einen politisch aktiven Kurden, und durch seine eigenen Erfahrungen als Vertreter der zweiten Generation kam er früh mit interkulturellen Konflikten und Fremdenfeindlichkeit in Berührung und befasste sich mit ihren politischen Hintergründen. Nach mehreren Gelegenheitsjobs holte er seinen Schulabschluss nach.

Ein türkischstämmiger Wutbürger

An Beispielen – oft auch unpassenden – mangelt es in seinem schmalen Band nicht: In den türkischen Chefetagen arbeiteten 17 Prozent Frauen, im EU-Durchschnitt seien es nur drei Prozent. Mehr Menschen zögen von Deutschland in die Türkei als umgekehrt, 60 Prozent der Istanbuler seien jünger als 30 Jahre, türkische Designer glänzten auf den Laufstegen in ganz Europa.

Türkmen hat Recht, wenn er vom Wirtschaftsboom spricht. Anderseits ist die Türkei ein extrem heterogenes Land. In Ost-Anatolien gibt es immer noch Orte ohne fließendes Wasser und mit einer hohen Analphabetenrate. Beim Bruttoinlandsprodukt liegt die Türkei dank ihrer 75 Millionen Einwohner (13 Millionen davon in Istanbul) auf dem 18. Platz vor Schweden oder Argentinien. Beim Pro-Kopf-BIP fallen die Türken aber weit hinter Staaten wie Griechenland, Äquatorialguinea, Gabun oder Kasachstan auf den 62. Platz zurück.

Interessanter noch als Türkmens Thesen ist der psychologische Hintergrund des Buches. Der Student schildert, wie er bei einem Besuch in Berlin als Ausländer in gebrochenem Deutsch angesprochen wird und wie in Österreich Streit oft mit „Scheiß Türke“ endet. Türkmen fühlt sich trotz perfekter Integration von der deutschen oder österreichischen Gesellschaft weder aufgenommen noch anerkannt. Aus seinem Buch spricht auch ein gekränkter türkischstämmiger Wutbürger.

Inan Türkmen: "Wir kommen". (edition a, Wien. 96 S., 14,90 Euro. ISBN 978-3990010310)

Quelle: www.welt.de ... »
Ergebnisseiten: 1-10  11-20  <<  21  22  23  24  25  26  27  28  [29]  30  >>  31-40  41-50  51-60  61-70  71-80  81-90  91-100  101-110  111-120  121-130  131-140  141-150  151-160  161-170  171-180  181-190  191-200  201-210  211-220  221-230  231-240  241-250  251-260  261-270  271-280  281-290  291-300  301-310  311-320  321-330  331-340  341-350  351-360  361-370  371-380  381-390  391-400  401-410  411-420  421-430  431-440  441-450  451-460  461-470  471-480  481-482  
Gehe zum Eintrag Nr.  
Top
Mustafa Kemal Atatürk
... is turkish vision!
Home | Kontakt | Anmelden
Besucher: 14324200 (Heute: 2898)